פסח בטעם חמוץ מתוק-חדש!

sunrise-a-new-beginningאיזה משמעות יש לחג? מה אומרת על כך הפילוסופיה הסינית ומה התחדש מאז? מותר להסתכל בקלילות  גם על זה ובעצם על הכל ולמה לא?

קושיה  לפסח: מתי  לאחרונה העזנו להטיל ספק במה שנגזר עלינו לקרוא ולעשות מאז…ימי יציאת מצריים ?אינו הגדה מתאימה ליהודי הדור השלישי?

אלוהים פסח –האם כדי לזכור לתת אמון בבורא ובכל מה שיש? דווקא בארצנו כשאין באמת לסמוך על  שרי ממשלותיה.

אוכלים חמץ –  כדי לזכור שאנחנו ארעיים בעולם הזה ומוטב לאבד אחיזה בקבוע? הרי לא קבוע בעיני זה טרנד יצירתי דינאמי  של : לאכול מצה עם שוקולד, מצה –פיצה עם גבינה בתנור ואף לאכול לחמניות לפסח שממש מרגישות ונראות כמו לחם (ככתוב באגדה"  לַחְמָא עַנְיָא ) והפיכת החמץ ללא.

לאו צה (הפילוסוף הדאואיסטי) גם מדבר על היעדר הקבוע
 "בצאתך אל החיים אתה נכנס אל המוות" .השינוי הוא קבוע וגם המוות לפני שמתחילים לחיות. לזכור את הפרידה ממצריים אל החופש ולזכור שמותר גם לנו  ללא מורא לבחון שוב את מה שהתקבע אצלנו ולהיפרד מדפוסים ישנים שכבר לא.

"הלילה הזה אוכלים מרור"- התפיסה שצריך לסבול ,לעבור שיעורים ומהמורות בדרך לחופש שייכת בהחלט לימי יציאת מצריים. אין צורך ללכת 40 שנה במדבר או להגיע לגיל 40 כדי להתחיל לחיות ולדעת מי אנחנו. אפשר כבר עכשיו לחוות חופש וזה קורה מהר ,אפשר תוך כדי ריצה עם נעלי נייק אייר במרתון של תל אביב.

משה דיבר, שיכנע את מלך פרעה ומה לומדים גם מזה? שאנחנו באמת לא צריכים אף אחד חיצוני שישחרר אותנו גם לא כרטיס טיסה להודו  כי  רוח אלוהים לא נמצאת מעלי וגם משה למזלי לא הופקד עליה. החופש מצוי בכל זמן בתוכי ,דרכי ובאמצעותי.

שואלים שאלות-תם ,חכם,רשע  ושאינו יודע לשאול וגם
 "מבדיל בין קודש  לחול, בין אור לחושך,בין ישראל לעמים"

מגוון של טיפוסים שיש בו כדי להראות על נפרדות. המשותף לכולם שהם שואלים שאלות. אך זו משותפות מותנה וחלקית.  האם ברמה הגבוהה יש בכלל דבר כזה רשע וטיפש? האגדה מחדדת את הקוטביות של טוב ורע
והיגיעה זמננו לשחרר גם אותה.

להגיד שלום להגדה (או לנסח אותה מחדש ברוח התקופה) ולומר את האמת!  

פסח נועד בעיקר  למפגשים משפחתיים הרמוניים  (אצלך או אצלי?)  ,מתנות ומטעמים משובחים.

עבדים היינו…לא עוד

" לזכור את יום צאתך מארץ מצרים כל ימי חייך. כל ימי חייך להביא לימות המשיח? "

זהו.. המשיח כבר כאן!

מוטב להנחיל הרמוניה ואחדות לדורות הבאים ,את כל השאר הם ממילא יודעים

כדברי לאו צ'ה  "היודע לא ידבר עליו המדבר לא יודע אותו" וכן

"מי שסגולתו בשפע משול לתינוק שרק נולד. הצרעה והעקרב לא יעקצוהו. זה שיא ההרמוניה " לאו צ'ה

תינוק לפי הדאואיסטים בתמימותו משוחרר מקיבעונות מחשבתיים.

חג חירות שמח!