פנג שואי – מה פרוש?

פנג שואי – בתרגום מסינית רוח ומים שמו הקדום נקרא קאן יו ופירושו : שמים וארץ

פנג שואי - מה פרוש?

פנג שואי קלאסי מדבר על לחיות חיים הרמוניים עם הטבע. באמצעות עקרונות פנג שואי, אדם יכול לרתום אנרגיות מטיבות (בסינית מוכר כצ'י) בסביבת מגורים כדי לקדם איכות חיים, בריאות, רווחה כלכלית, מערכות יחסים הרמוניות וחיוניות.

בניגוד לתפיסות מוטעות רבות, פנג שואי אינו אופנה, דת או אמונה תפלה. זוהי תורה מתוך תחום לימודי הנקרא פיזיוגנומיה – אחת מחמשת האומנויות הסיניות הידועות בשמן הכולל "מטאפיסיקה סינית". בפיזיוגנומיה מתייחסים להתבוננות בתופעות באמצעות נוסחאות וחישובים שמטרתם לאבחן ולאמוד את האפשרויות המשתקפות באדם ביחסיו עם הסביבה בה הוא חי ותוצאותיהן של אפשרויות אלו.

נקודת המוצא היא שאיכות חיים ורווחה אישית  מושפעים גם מסביבה חיצונית ופנימית ומשפיעים
בתוך כך על הדרך בה אנשים פועלים, מרגישים וחושבים.

התיאוריה הזו מבוססת על פילוסופיה טבעית ועל קוסמולוגיה והיא מייצגת את הגורם הקוסמי המשפיע על חיי האדם. שני גורמים נוספים המשפיעים הם פוטנציאלים במפת הלידה  האסטרולוגית  והגורם האנושי.

פנג שואי היא תיאוריה סינית מסורתית, ארכיטקטונית, שנועדה לבחור אתר מועדף למגורים (הן עבור החיים- YANG ZHAI והן עבור המתים- YIN ZHAI) ולהחליט החלטות חשובות בתכנון אתרים אלה.

בשנים האחרונות תורת הפנג שוואי זכתה להכרה הולכת וגוברת במערב. למרבה הצער הכרה זו הביאה ברוב המקרים גישות שונות ומטעות בד בבד עם מידע שטחי ולא מאתגר לתורה המופלאה הזו בשל הצורך למצוא פתרונות מהירים וקלים.

חשוב לציין, שלימוד השיטה לא יכול להיעשות בלימוד עצמי דרך ספרים או דרך קריאת מאמרים באינטרנט אלא נדרשת מחויבות ללימוד רציני ומעמיק הבודק וחוקר צורות ומאפייני סביבה חיצונית ופנימית ,גורל ומזל של אדם יחד עם הבנת נוסחאות המצפן.

עקרונות פנג שוואי קלאסי משלבים את הגורמים הבאים:

• סביבה: הרים, מבנים,כבישים/מים.
• מבנים: צורות, מיקום,כיוון, עיצוב ותכנון.
• אנשים: השפעת המבנה היא על האנשים הגרים ועובדים בו.
• זמן: הצ'י הוא דינאמי ומחזורי והשפעתו משתנה על רצף של זמן.

ניתן ליישם את השיטה בתכנון בתים, תכנון ערים, ארכיטקטורה, עיצוב פנים ונוף