פנג שואי במטבח

481896-KitchenAid-ArchitectsII-Kit-lgראיון שערך איתי  (שרונה פומס) עמרי רדאי אדריכל מטבחים בנושא פנג שואי ועיצוב מטבחים. להלן שאלות ותושבות להבנת הנושא

שרונה, עשית הרבה קורסים והכשרות בנושא של פנג שוואי ואסטרולוגיה סינית. האם בתוך כל אלה יש התייחסות מיוחדת למטבח?
|
מטבח נחשב אחד משלושת האזורים החשובים בבית לצד דלת כניסה וחדר שינה. התפיסה המסורתית מציינת שאנרגיית החיים מתקבלת במטבח ומושפעת ממיקום וכיוון שבו האוכל חומם ובושל. מיקום מיטיב משפיע באופן עקיף על בריאות. ואם יש בריאות טובה, בוודאי יש גם חיוניות ופרנסה. בסביבות שנת 2002, עת השתלמתי בחו"ל, סיפר לי אחד מיועצי הפנג שואי היותר עסוקים ביוון שיום אחד יצר קשר עם המסטר שלו, גרנד מסטר יאפ שן הי (מבכירי המורים שהביאו את השיטה למערב), וביקש תרופה לילדה חולת לוקמיה. המסטר הציע לו להעביר את הכיריים לכיוון התומך בילדה באופן אישי. בקשתו ההזויה התקבלה על ידי דיירי הבית שהיו מוכנים לנסות כל "תרופה". וראה זה פלא מצבה של הילדה השתפר והיא החלימה.

מהי החשיבות, לפי דעתך, של עיצוב המטבח לפי עקרונות הפנג שוואי ולמה?

המטבח על פי הפנג שוואי ממונה כאמור על הפרנסה, הבריאות ואיכות החיים, לכן מיקומו משמעותי ביותר. על פי התורה הזו אנו מבחינים בין אזורים טובים בבית הממונים על הבריאות, יחסים הרמוניים, שגשוג ,שלווה וכדומה, ובין אזורים הממונים על מחלות, אובדן כספי, יחסים דיס-הרמוניים וכדומה. כאשר ממקמים מטבח באזור המחלות יתכנו בעיות בריאות בבית. לפיכך מיקום מטבח באזור מועדף מומלץ מבעוד מועד. שינויים במטבח קיים הם כמובן מוגבלים.

מהם הדברים שצריך לשים לב אליהם כאשר רוצים לתכנן את המטבח על עקרונות הפנג שוואי?

החשוב מכל הוא להתייחס למיקום המטבח במקום טוב בבית, הנקבע באמצעות שימוש במצפן (מכונה לו פאן) שנועד למדידת כיוונים של המבנה באופן מדויק. מלבד המיקום, חשוב גם כיוון המטבח בהתאמה לבעל הבית, ובעיקר מיקום וכיוון הכיריים והתנור. בנוסף יש לשים לב ל"אנרגיה" הכללית של אזור המטבח כולו. ובמידה ואזור זה מהמאתגרים בבית מבחינה זו, יש לעשות שימוש בצבעים, צורות וחומרים כדי למתן ו"לרפא" את המטבח ככל האפשר. מומלץ גם להקפיד על חציצה בין הכיריים, הכיור ומקרר, אך נושא זה לא קשור דווקא לפנג שוואי, הוא כבר נלמד בקרב מעצבים ומכונה משולש העבודה. ההסבר של הסינים לכך הוא הצורך להפריד את אלמנט המים מאלמנט האש. בנוסף, מומלץ למקם את הכיריים כך שלא יימצאו מתחת לחלון בשל השפעת הרוח על הבעירה, ולבשל עם הפנים אל דלת הכניסה אם אפשר, כדי לאפשר יצירת שליטה נינוחה. באופן כללי אוכל להמליץ להמנע ממיקום מטבח באזור הצפון מערבי של הביית.

האם ניתן ליישם את עקרונות הפנג שוואי בכל מטבח? גם למטבחים חדשים וגם במטבחים קיימים?

בוודאי. במידה ושוקלים שיפוץ מטבח ישן ניתן ליישם את העקרונות הללו אם בהעתקת המטבח לאזור מיטיב או שינויים במטבח עצמו – שינויים כגון מיקום הכיריים ושימוש בצבעים ובחומרים שמטרתם לשדרג את המטבח. המטרה בכל מקרה היא להוציא את המיטב מהמטבח הקיים או החדש לאור הנתונים הקיימים בשטח. יש למשל מטבחים הממוקמים באזורים ש"נאסר" עליהם בשם ההרמוניה או מטבחים בהם נעשה שימוש מוגבר ביסוד אש או בצבע אדום, הנחשב בתקופות מסוימות אופנתי.

באיזה שלב של תכנון המטבח כדאי לחשוב על השימוש בפנג שוואי?

מוטב לחשוב על השימוש בפנג שוואי בשלב תכנון המבנה כולו כדי למקם את המטבח במקום הטוב ביותר בבית. נקודת המוצא כאמור היא שיש אזורים שאינם מומלצים כלל למיקום מטבח ולהפך. היכולת ליישם פנג שוואי במטבח קיים מוגבלת אך אפשרית. מיקום המטבח נקבע בכל בית באופן אישי על כפי הכוונים שלו ובהתאמה לתאריכי הלידה של בעלי הבית. באופן כללי לא מומלץ למקם מטבח באזור הצפון מערבי של הבית. אזור זה ממונה על בריאות ופרנסה של בעל הבית. בעת התכנון חשוב להתייחס גם לכיוון הכיריים ביחס לתאריך הלידה של הבעלים, וגם לצבעים, חומרים וצורות בהתאמה ל"אנרגיה" של המקום. במידה והאזור טוב ניתן לעצב אותו בחופשיות רבה יותר. במידה ואזור זה בעייתי נדרש עיצוב "מתקן".

האם צריך להיות מומחה לפנג שוואי כדי לעצב את המטבח לפי עקרונות התורה או שכל אחד יכול לעשות זאת?

רק מומחה פנג שוואי יכול ליישם את העקרונות הללו למרות שכל אחד יכול לעצב מטבח ללא פנג שוואי. בפנג שוואי יש רמות שונות של התמחות. יועץ מיומן ומנוסה החוקר ולומד את הנושא במשך שנים עשוי להציע פתרונות רחבים ונוספים לאור ריבוי השיטות העומדות לרשותו.

איך אני יכול לדעת שיועץ הפנג שוואי אליו אני פונה הוא באמת מקצועי?

קשה לדעת כיוון שפעמים רבות קיים פער בין הצגתו העצמית של היועץ לבין ניסיונו בפועל. מומלץ לקרוא מידע רב ככל האפשר על היועץ , לקבל המלצה ובעיקר לסמוך על האינטואיציה בשלב זה.
חשוב להבין שמידע רב שאינו רלבנטי כלל לתורה המופלאה הזאת חובר במערב גם לעיצוב מטבחים, להלן דוגמאות למידע "פופולארי" שאין בינו לבין פנג שוואי:
מיקום מראות מול הכיריים מכפילים את האש ותורמים לשגשוג
מיקום של אי מומלץ על פי פנג שוואי ומביא לשגשוג
חלון מעל הכיריים גורם לאובדן של שפע
יועץ פנג שוואי מקצועי לא יעצב רק את המטבח, אלא יאבחן את הבית כולו ובתוכו את המטבח. דבר נוסף שחשוב להבין הוא שיועץ פנג שוואי אינו מעצב פנים, מתפקידו להתייחס למיקום וכיוון המטבח בהתייחס למושגים של זמן ותאריכי לידה של אנשים. שיתוף פעולה בין מעצב או אדריכל ויועץ פנג שוואי יוצר את החיבור ההרמוני בין בית מעוצב לבין בית התומך באיכות חיים על פי מה שחשוב לבעל הבית.

האם האסטרולוגיה הסינית גם קשורה לעיצוב הבית והמטבח? כיצד?

תורת הפנג שוואי משלבת באופן הכרחי את האסטרולוגיה הסינית בזמן הייעוץ. מפה אסטרולוגית עושה שימוש בעולם המושגים הדומה לזה של פנג שוואי, רפואה סינית ובכלל של עולם המטאפיסקה הסינית. הכוונה למשל ליין, ינג, וחמשת האלמנטים המייצגים באופן מטאפורי "אנרגיה". במידה ולאדם יש בתאריך הלידה שלו עודף של יסוד מסוים המוציא אותו מאיזון, בחירה של צבע במטבח עשויה לאזן אותו באופן אישי. עם זאת, מפה אסטרולוגית נעשית לכל הבית. ולכן, אם באזור המטבח יש עודף של יסוד מסוים, ניתן לאזן אותו באמצעות צבעים וחומרים כך שישפיע באופן הרמוני על בני הבית. השילוב בין "עיצוב" המאזן את המטבח בבית לרווחת כל דייריו, לבין מטבח המאזן את האדם באופן אישי במטבח דורש ניסיון מקצועי.

אם אני רוצה ללמוד עוד על עיצוב המטבח והבית לפי עקרונות הפנג שוואי, מהי הדרך הטובה ביותר לדעתך לעשות זאת?

מומלץ ללמוד פנג שוואי באופן מקיף, בתוכנית לימודים המכשירה יועצי פנג שוואי. מתוך מידע מקצועי רחב באבחון וייעוץ בתים ניתן יהיה ללמוד גם על מטבחים. אני לא ממליצה ללכת לקורס העוסק רק בעיצוב מטבח על פי פנג שוואי, אם אכן יש כזה. 

 'האתר של עמרי – לימון מדריך לעיצוב מטבחים'