עכברוש השנה

97800-tb-כתבה מעריב- 2008 001כתבתה של דליה מזורי, "מעריב" -המגזין, 7.2.08 היום חוגגים הסינים את ראש השנה של שנת החולדה.ולמרות שלא מדובר בחיה סימפטית במיוחד,הם דווקא מקווים בזכותה לשנה של שפע ואפילו מתכננים לכבוש את העולם 
דליה מזורי יצאה לבדוק כיצד חוגגים הסינים,
הסינית משחקת אצלם תפקיד כה מרכזי ומה הם צופים לנו השנה
ובאתר NRG של מעריב  מעטים האנשים שמחבבים חולדות או עכברושים, או מייחסים להם תכונות חיוביות כלשהן. אולם הסינים רואים במכרסם המזיק סגולה לברכה. מיליארד ורבע סינים חוגגים היום את תחילתה של השנה החדשה, אשר
 הפעם מסמלת אותה החולדה, המאוסה כל כך במערב. במזרח, כך מסתבר, היא דווקא מסמלת שפע, מעשיות, יסודיות ונאמנות. 

98286-tb-כתבה מעריב- 2008 003החולדה היא הראשונה בסדרת 12 המזלות הסיניים, שלאחריה באים השור, הנמר, הארנבת, הדרקון, הנחש, הסוס, הכבשה, הקוף, התרנגול, הכלב והחזיר. כל חיה מייצגת אנרגיה שונה עם תכונות אופי שאינן בהכרח לקוחות מהתרבות המערבית. בניגוד לאסטרולוגיה המערבית, שבה המזלות משתנים כל חודש, באסטרולוגיה הסינית הם מתחלפים אחת לשנה. כל דבר, החל מבני אדם, דרך בניינים וכלה בשנים ובמדינות, מיוצג על ידי חיה מסויימת, על פיה נקבעים המזל והגורל שלו. בכל פעם מתווסף לחיה אלמנט אחר מתוך חמשת היסודות: אש, אדמה, עץ, מתכת ומים. למעשה, מחזור השנים הסיני הוא באורך 60 שנה. 
שרונה פומס, מומחית לפנג שואי ולאסטרולוגיה סינית, מסבירה כי השנה הסינית היא שילוב של שני לוחות שנה: לוח השמש ולוח הירח. לוח השמש הוא משך הזמן שלוקח לכדור הארץ להקיף את השמש, 365 יום. לוח הירח נמדד על פי סיבובי הירח את כדור הארץ: הוא בן 12 חודשים שכל אחד מהם בן 29.5 יום , בדיוק כמו בלוח העברי. ראש השנה הסיני נחוג ביום הכי חורפי של השנה, בראש חודש ינואר או פברואר. ויש לכך סיבה: הסינים מאמינים, שכשנמצאים במקום הכי נמוך, בעיצומו של החורף – רק שם ישנה פריצה קדימה, לעבר האור של האביב. אגב, זו אינה ההקבלה היחידה בתפישה ובמסורת בין הסינים ובין היהודים, וקיים בין הדתות דמיון רב: גם שם, למשל, החגים מתרכזים סביב השולחן המשפחתי ואת ערב ראש השנה חוגגים הסינים עם בני המשפחה. וכמונו לפני חג הפסח, כך גם הסינים שבועיים לפני ראש השנה עורכים ניקיון יסודי של הבית, מוציאים את כל האנרגיות השליליות ומכניסים דברים חדשים: קונים בגדים, רהיטים ומשתדלים לא לריב. לפי אמונתם איך שנראה היום הראשון של השנה – כך תראה כל השנה. הסעודה החגיגית כוללת מאכלים מסורתיים כמו דגים לאריכות ימים, אצות שמייצגות שפע וכופתאות מבושלות במים רותחים למזל טוב. השנה הסינים ירבו באופן מיוחד באכילת גבינות שהחולדות אוהבות, וישאירו ביד רחבה שאריות מארוחת החג העשירה. כגודל השאריות – כך גודל השגשוג הצפוי להם. 

עוד נוהגים הסינים לחלק לקראת החג זה לזה צלחות תפוזים למזל טוב וכסף במעטפות אדומות המסמל שנה של שפע. בסוף החג הם מקיימים פסטיבל של פנסים אדומים המלווה בשירה ובריקודים ולובשים ביום חגם בגדים אדומים כדי להבריח את המפלצת. על פי האמונה הסינית, המפלצת ניאן נהגה לבלוע אנשים בליל ראש השנה בחצות ורק הצבע האדום הבריח אותה. וכן, כמו אצלנו בליל הסדר כשפותחים את הדלת לאליהו הנביא, כך גם הסינים פותחים את כל החלונות והדלתות בחצות הלילה כדי לתת לאנרגיה החיובית להיכנס הביתה ולתת לאנרגיה השלילית לצאת ומאחלים: "GUNG HAY FAT CHOY" – " מי יתן ותתעשר השנה".

 נקודת מפנה לסין

האסטרולוגיה הסינית טבועה בתרבות וביומיום במזרח, הרבה יותר מהמקובל במערב. כשתינוק נולד, האדם הראשון שאליו פונים מרבית ההורים המאושרים הוא אסטרולוג סיני. הם מתייעצים איתו אם כדאי לשלוח אותו לאוניברסיטה, אם יצליח בעסקים ומה יהיה איתו מבחינה רגשית ובריאותית. גם את ההחלטות הכלכליות שלהם נוטים רבים מאנשי העסקים בסין לקבל על סמך המפה האסטרולוגית. היועצת האסטרולוגית נורית מצלר מסבירה כי האסטרולוגיה הסינית טבועה בתרבות וביומיום הסיני: "המפה האסטרולוגית היא כלי לשיבוץ למקום עבודה למשל. אפשר לחזות אם מישהו יתאים לעבודת שיווק ואם הוא עובד נאמן שאפשר לסמוך עליו או קצת תחמן ומעגל פינות. מעבר לזה אפשר לדעת אם כדאי לקבלו לעבודה לפי תקופות בחיים שלו. אם הגיע לראיון עבודה בתקופה לא טובה, אולי הוא לא יתקבל לעבודה. מאידך אם הוא בשיאו – ייקחו אותו".

אפילו החלטות מדיניות מתקבלות לעתים בהשפעת לוח השנה. כך למשל, אסטרולוגים מפרשים, סין הולכת לכבוש את העולם תוך חמש שנים. היא עומדת להיות מעצמת העל הבאה, שתתפוס את מקומה של ארצות הברית. לא בלי קשר בחרו הסינים את תאריך פתיחת האולימפיאדה בזמן כל כך מיוחד: ה-8.8.2008, בשעה 8 בבוקר. לדברי פומס זה זמן שעומד להביא לסינים לפי אמונתם שגשוג והתרחבות: "הסינים מאמינים שאם בוחרים זמן טוב לעשות דברים, זו ערובה להצלחה".

גם הרפואה הסינית מושפעת מאוד מלוח השנה. על פי האסטרולוגיה הסינית, האנרגיות

ביקום משתנות תדירות: בכל שנה, חודש, יום ושעה ביממה ישנה אנרגיה שונה. הסינים מאמינים כי אם פותחים את הערוץ של האנרגיה שקיימת באותו יום ושעה, אפשר לעזור לאנשים לאזן את עצמם ואת האנרגיות שנמצאות בתוכם. ד"ר גאולה בציר, רופאת משפחה ומומחית ברפואה סינית מסבירה, כי הרפואה הסינית מנסה לנצל את אותו ערוץ שכרגע פעיל ולפתור באמצעותו את הבעיה האנרגטית ממנה סובל המטופל.

החולדה מעידה אצל הסינים כאמור על שפע, כמו החזיר. חולדת האדמה, המסמלת את השנה הנוכחית, מאופיינת על ידי מעשיות, ארציות, יסודיות אחריות ועצמאות. הסיבה: הסינים מאמינים שחולדות לא נמצאות בבתים שבהם המזווה ריק ממזון. גם מזלה של מדינת ישראל הוא חולדה. מדינת ישראל נוסדה בשנת 48', שהיתה, כמו השנה, שנת חולדה וכך גם סין עצמה ורבות ממדינות אפריקה וקפריסין שזכו לעצמאות בשנת חולדה. אם מחזור השנים הסיניות הוא בן 60 שנה וישראל השנה בת 60, הרי שמדינת ישראל מתחילה היום מחזור חדש של 60 גזעים וענפים. כך על פי לוח השנה הסינית המכונה גם "לוח האיכרים".

היות שמדובר במחזור אסטרולוגי חדש, השנה הנוכחית היא שנה מאוד משמעותית למדינה ישראל, טוענת פומס.לדבריה, צפויה לישראל שנה של חשבון נפש ושינוי בצורת חשיבה שיוביל להסדרים פוליטיים חדשים: "לא במקרה דוח וינוגרד התפרסם ממש בסמוך לתחילת השנה החדשה. זו אחת השנים החשובות למדינה, ותוצאותיה ישפיעו בצורה משמעותית על המצב הביטחוני". 

השנה של ביבי
 

וספציפית לגבי ראש הממשלה אהוד אולמרט, מנסה פומס לפרש לפי לוח השנה הסיני: "לא נראה שהוא יפרוש מהחיים הפוליטיים", היא מעריכה בזהירות, "לפחות לא במהלך השנה, אך צפויים הסכמים פוליטיים 
קואליציוניים חדשים". לדבריה , מעמדו של ברק יהיה טוב יותר וגם מעמדה של לבני ימשיך להיות טוב ויציב. אבל יותר מכולם, נתניהו יתחזק ומעמדו ישתפר במיוחד, וצפויה התפתחות דרמטית בנושא החייל החטוף גלעד שליט. אפילו לגבי האירוויזיון היא אופטימית: "בועז מעודה ייצג אותנו בצורה מכובדת". 

עוד מצביע לוח האסטרולוגיה הסיני על כך ש-2008 תהיה שנה של ניידות, לטוב ולרע: הרבה אנשים ייסעו אך גם עלולות להתרחש תאונות באוויר וגם בים. בהקשר זה מצביעה פומס על כך שהחולדה קשורה למים ולפיכך גם לסכנה של שטפונות וטביעות. כך למשל, היא לא ממליצה לצאת לשייט ובמיוחד לא בחודשים נובמברנ דצמבר, שהם חדשים קריטיים מבחינת הסכנה. ולשם המחשה: הטיטאניק טבעה בדיוק בשנת חולדה – 1912. ראו הוזהרתם. מצלר צופה במפת האסטרולוגיה הסינית שלה דווקא שנת שגשוג מבחינה כלכלית. לדבריה התיירות תפרח והאבטלה תקטן. מצלר טוענת עוד כי שנת החולדה תהיה טובה במיוחד לתקשורת ולכל מי שעוסק בהיי-טק, מחשבים, פיתוח, מלונות, קרקעות ונכסים. מנגד, בתחום הבריאות מאמינים הסינים שצפויות לנו השנה לא מעט בעיות: מבעיות קיבה, הרעלות מזון, השמנה, סוכרת וסרטן ועד לבעיות בלב – דום לב, התקפי לב, דופק לא סדיר ותעוקה בחזה. כמו כן, בשל העובדה שהסימן החולדה קשור לאוזניים ולכליות, צפויות השנה יותר דלקות אוזניים, בעיות בשלפוחית השתן ובכליות. 

מה צפוי לכם? 

חולדה 
ילידי שנת החולדה חכמים, רציניים, מלאי חיוניות, אופטימיות, רגישות נחישות ויצירתיות. קיים בהם צורך תמידי להיות בתנועה. כושר ההישרדות שלהם גבוה והם מוכנים לעבוד קשה, אך נמנעים מלקחת סיכונים. השנה הקרובה היא שנה פעילה של נסיעות, קידום בקריירה ושפע של רעיונות שיאפשרו קידום. נולדו בשנת חולדה: יוסי ביילין, מאיר שלו, דן חלוץ, אדם, דן תורן, דורון שפר ואייל ברקוביץ.

שור 
ילידי שנה זו הם יציבים, פשוטים, סבלנים ועקשנים. ניתן לסמוך עליהם, הם אחראים, שמרנים ואוהבי שגרה. הם בעלי זיכרון מעולה לפרטים, אמיצים מול סכנות ונכונים לעבודה קשה. השנה הקרובה מצריכה זהירות עם קולגות בעבודה. יש לשמור על פרופיל נמוך ולהימנע מרכילות. צפויות הזדמנויות כלכליות טובות לעצמאים.

נמר 
ילידי שנת הנמר הם פעילים, מלאי חיוניות, כריזמטים, מהירי תגובה, נדיבים ואופטימים. הם אוהבים אתגרים וריגושים רומנטיים. לא מוותרים על הישגים ובעלי יכולת לעבוד תחת לחץ. הם גם נוטים למצבי רוח קיצוניים. השנה הנוכחית צפויה להיות טובה יותר, אחרי שנות שינויים ומהמורות, עליות ומורדות מבחינה כלכלית ואתגרים בעבודה. מומלץ להישמר מהשקעות לא בטוחות. צפויות הזדמנויות בעיקר בתחום הלימודים והנסיעות.

ארנבת 
ילידי שנת הארנבת הם שקטים, שלווים ואוהבים חיים הרמוניים. הם גמישים ונוחים, טובי לב עדינים ובעלי טאקט. הם מתייחסים בסבלנות וסלחנות לכל אחד וזקוקים להבנה ואמפתיה. השנה הקרובה תעמיד בניסיון יחסים אישיים ומנגד צפויה הצלחה בתחום המקצועי והפיננסי. אך יש לשמור על גישה שמרנית, ואז השפע יגיע. השנה מזמנת אנשים תומכים לחייהם.

דרקון 
ילידי שנת הדרקון הם כריזמטים, מלאי חיוניות ויכולת לממש כל דבר. יש להם שאיפה לעוצמה ולסטטוס, הם נדיבים ובעלי רעיונות יצירתיים, שאפתנים ועצמאים. הם אוהבים לעזור לזולת ואידיאליסטים. השנה הקרובה תביא שפע של רעיונות שיתרמו לשגשוג בעבודה. אך זו שנה של עבודה קשה ומומלץ להישאר במקום העבודה הנוכחי. עבודה יצירתית תביא לקידום. זו גם שנה רומנטית.

נחש 
ילידי שנת הנחש הם סקרנים, ערמומיים ואוהבים ליהנות ממנעמי החיים. הם סקסיים, שיטתיים, יעילים ומתאוששים מהר ממצבים קשים. הם גם אוהבים שליטה. צפויה להם שנה מעודדת ויציבה, הזדמנויות כלכליות והעלאה בשכר. המצב הכלכלי ישתפר והקריירה בנסיקה. יש סיכוי להתאהב בקיץ. 

סוס 
ילידי שנת הסוס הם אמיצים ואנרגטיים. בעלי ביטחון עצמי ואינטליגנטים. הם עדינים נדינ בים ורגישים, וחשוב להם איך הם נראים בעיני אחרים. הם אוהבים חברה וחשים צורך להיות במרכז. צפויה להם שנה מלאת שינויים ומענ ברים. מתאים לעבור לסביבת עבודה חדשה אך לא לשנות קריירה. יש לחסוך כסף ולהימנע מהשקעות ספקולטיביות ולא לסמוך על עצות של אחרים.

כבשה 
ילידי שנת הכבשה הם נדיבים, סבלניים, נינוחים ואצילי נפש. הם רחמנים ואוהבים לעזור לנזקקים, ביישנים וסגורים. הם כנים וישרים עד כדי תמימות ומקפידים על הופעה חיצונית. השנה הקרובה תהיה בעייתית במערכות יחסים. אך המצב הכלכלי והמקצועי יהיה טוב. השנה תאפשר לשים בצד את בעיות העבר ולפתוח דף חדש.

קוף 
ילידי שנת הקוף הם סקרנים, מהירי תפישה, מלאי רעיונות חדשים ואנרגטיים. חשוב להם להתנסות בכל דבר, הם ממולחים, נחושים ובעלי יכולת ניהול פיננסית מעולה. הם בעלי חוש הומור ועסוקים בלמידה. צפויה להם שנה של תמיכה מאנשים לקידום הקריירה. כדאי להתחיל תכניות חדשות ולנצל את השנה כדי ללמוד משהו חדש. זו שנה טובה לעוסקים במקצועות אקדמיים.

תרנגול 
ילידי שנת התרנגול הם רגישים מאוד וזקוקים לתשומת לב. מוכנים לעבוד קשה, ביקורתיים ופרפקציוניסטים. הם הגיוניים, סבלניים מאורגנים ומסודרים. הם נואמים טובים, יש להם חוש צדק מפותח והם מסורים למשפחה. השנה צפוי להם שיפור ביחסים בעבודה, קידום הקריירה, שנה מתגמלת במיוחד. זו גם שנה טובה לפנויים עם הזדמנויות רומנטיות שיובילו לנישואים.

כלב 
ילידי שנת הכלב הם ישרים, נדיבים ובעלי חוש צדק מפותח. הם מגנים על חלשים, אחראים ומסורים לעבודה ואנרגטים. יש להם יכולת אינטואיטיבית לחוש אנשים ויכולת פיננסית טובה. צפויה להם שנה של עבודה קשה יותר מהרגיל, אך היא תביא לקידום ולתפנית חיובית בהמשך. הם חייבים להיות סבלניים. זו שנה לא יציבה מבחינה כספית ויש להימנע מיוזמות ספקולטיביות.

חזיר 
ילידי שנה זו הם יציבים, רגישים, טובי לב, רוכשים חברים בקלות ונאמנים. הם סבלניים ונהנתנים וזקוקים לתשומת לב ולתמיכה ודחיפה קדימה. יש להם יכולת שיווקית טובה. צפויה להם שנה של עליות ומורדות. צפוי שפע אך יש לעבוד קשה כדי להשיגו. צפויים שינויים במקום העבודה ומומלץ להתעסק בעניינים מקצועיים ולא להיות מעורבים פוליטית