סדר שיהיה פה

46402-הכל כתוב 006כתבה שהופיעה במוסיף "מגזין" של "מעריב' "ב28.3.04  הניקיונות לקראת פסח מלחיצים אתכם? אתם לא יודעים מאיפה להתחיל? או שאולי אתם מאלה שפשוט לא מסוגלים לזרוק כלום?  מתגייסת כאן לטובת המסורת היהודית: כך תסדרו את הבית על-פי תורת ה"פנג שוואי" ותחדשו את הזרימה הטובה שלכם סדר שיהיה פה 
כתבה:דליה מזורי

46401-הכל כתוב 007חילוקי דעות קשים ניטשים סביב הסוגיה מה יותר קשה בפסח: ההכנות לסעודת הסדר או שמא הניקיונות וביעור החמץ לקראת החג. המחשבה על ניקיון כולל של כל הדברים שהוזנחו בבית במשך כל השנה יכולה בהחלט להלחיץ – אבל אפשר לעשות את זה נכון ולהרוויח גם ניקיון יסודי וגם, עלפי תורת ה"פנג-שוואי" הסינית, לפתור בעיות המטרידות אתכם בחיים. במסורת היהודית מדובר על ביעור חמץ, על ניקוי הבית מלכלוך שהצטבר בו במשך שנה. המסורת הסינית עוסקת בחסימות אנרגיה שגורמות לנו להיתקע בחיים. על-פי תורת ה"פנג שוואי", החמץ הם אותם דברים שנאגרו ו"החמיצו" בבית ועל כן גורמים להחמצות גדולות בחיים. 
לדברי שרונה פומס,יועצת בכירה לתורת ה"פאנג שוואי" ומומחית ל"פנג שוואי" ב"שירותי בריאות כללית", הסדר והניקיון שאדם עושה בביתו מדי שנה לפני סדר הפסח גורמים לו לעצור ולחשוב ולא לעשות הכל באוטומט. "הרעיון הזה כל-כך יפה. הוא אומר: תעצור לרגע, תראה איפה אתה חסום. איפה אתה עבד לעבודה שלך, לזמן שלך, לנסיבות החיים שלך. תנקה, תשנה, תתחיל לצאת לחופש. כי הרבה פעמים בחיים השינוי הוא החופש", אומרת פומס. 
המעניין הוא, שגם היהודים וגם הסינים האמינו לאורך הדורות ששלהי החורף זו העונה הטובה ביותר להיערך לאנרגיה של האביב. בעונה זו אנו משילים את האנרגיה הקרה והמתכנסת של החורף כדי לקבל כוחות מחודשים לפריצה הגדולה, להתחדשות ולאופטימיות של האביב. 
הסינים מקדישים באביב שבועיים לניקוי הבית. כמונו, כך גם הסינים עוברים מחדר לחדר ומאזור לאזור בבית ומנקים. ככל שהבית עמוס יותר, הניקיון קשה יותר. הפתרון: לזרוק כל הזמן דברים לא נחוצים, לפנות מקום, להשתחרר. חג החירות כבר אמרנו? 
הבית, אומרת שרונה פומס, הוא כמו הגוף האנושי. אם האנרגיה לא זורמת בו בחופשיות היא מוציאה את הגוף מהאיזון האנרגטי וגורמת לו לחלות ולחיים שלנו 
להיתקע. כדוגמה היא מביאה את סיפורו של בחור צעיר שלא היתה לו מערכת יחסים במשך ארבע שנים וכל נסיונותיו להכיר בחורה נכשלו. בבדיקה שערכה בביתו מצאה 
פומס, כי אזור הזוגיות בבית היה מלא חפצים, קופסאות, ניירות ובלגן. "זה יצר אצלו עיכובים בנושא הזוגיות. אמרתי לו לנקות את האזור ובתוך שבועיים הוא פגש בחורה. 
"אם אנשים יבינו ויפנימו את העובדה שכל הזנחה בבית משפיעה על החיים שלהם, יהיה להם יותר קל לדעת איך להתחיל בפתרון הקושי בחייהם", אומרת פומס. "הבעיה היא שלאנשים קשה לנקות באמת, להיפטר מחפצים". לדבריה , אנשים פוחדים לעשות את התהליך משתי סיבות: הפחד שיחסר אחר-כך ורכושנות. אבל, היא אומרת, ככל שאוגרים השפע דווקא מתרחק. כדוגמה היא מביאה אנשים שאוגרים עיתונים, ירחונים וספרים. ככל שהם אוגרים יותר נייר, כך הם חשים יותר עומס ולחץ בחיים. 
ומה עם ארונות הבגדים? הרי האבסורד הוא שככל שיש לך יותר בגדים כך "אין לי מה ללבוש": " יש אלף ואחד תירוצים למה לא לזרוק: זה חדש, קיבלתי את זה במתנה, אני ארזה בשנה הבאה וכו'. כל אלה הם תירוצים. ככל שהארון מלא יותר כך תתחדשו פחות. זה מעגל זדוני שקשה להשתחרר ממנו". 
כל אגירה של חפצים משפיעה עלינו בצורה אחרת, פיזית, רגשית או מנטלית, בהתאם לאופי האגירה ולמיקומה בבית.

עשו זאת בעצמכם 

כמה טיפים: כך תיפטרו מהגורמים המעכבים בחיים ותחדשו את הזרימה הטובה: 
* חסימה בקריירה נגרמת מאזור חסום ומבולגן בחלקו הצפוני של הבית. אגירת חפצים באזור זה יכולה להשפיע על כך שאנשים לא יודעים מה הם רוצים בחייהם. הם סובלים מאי קביעות בעבודה או שאינם מתקדמים או שלא טוב להם בעבודה. ולכך יש השלכות נוספות: זה גורם להם לפחדים, לחרדות, לפגיעה ברמת הביטחון העצמי ומחליש את כוח הרצון. למי שחשוב להתקדם בנושא המקצועי – נא להיפטר מחפצים שנאגרו באזור הצפוני של הבית. * אם שמחת החיים והקלילות נעלמו מחייכם, אם מזמן לא נהניתם מחופשה, אם הרומנטיקה כבר לא מה שהיתה, אם אתם כואבים את זכרונות העבר, סובלים מבעיות נשימה והבעיות של הילדים מנהלות לכם את החיים – היפטרו מחפצים שאגרתם באזור המערבי של הבית. 
* האזור הדרומי משפיע על חיי החברה שלנו ועל החיוניות. אם הוא לא מסודר הוא עלול לגרום לרגישות יתר, לפגיעות ולהיעלבות מכל דבר קטן. 
* בעיות בריאות ויחסים במשפחה ניתן לפתור בניקוי יסודי באזור המזרחי של הבית. הדבר יעזור גם לעיבוד כעסים, להתחלות חדשות ויכול להשפיע גם על כניסה להריון. 
* אי-סדר באזור הדרום-מזרחי של הבית מביא לתחושת לחץ, לאימפולסיביות, לחיכוכים ולאי-הבנות. זה אזור השפע, כך שבמצב של סדר הוא יביא הכנסה גבוהה, רעיונות לפרויקטים ויישומם. בלגן באזור זה יגרום לכך שהכסף ייזל מבין האצבעות ולקושי בקבלת החלטות ובסיום פרויקטים. 
* דרום-מערב הוא אזור הזוגיות. אגירה מיותרת של חפצים באזור זה עלול לגרום לדאגנות יתר, לבעיות תזונה, אנורקסיה או בולימיה, לחולשה של האישה בבית וכתוצאה מכך לפגיעה ביחסים. 
* צפון-מזרח הבית משפיע על הצמיחה האישית והמודעות. אגירת חפצים באזור זה גורמת לאנשים לחשוב שהם יודעים הכל וגוררת חוסר מודעות. בנוסף היא עלולה לגרום לבעיות בלימודים ולדיסלקציה. 
* בלגן באזור הצפון-מערבי עלול לגרום לבעיות במערכות יחסים עם חברים, לבעיות מצפון ולרגשי אשמה, לחוסר יכולת לסלוח וגם לחוסר מיקוד בחיים ולכאבי ראש. 
* אם מחשבות טורדניות מנהלות את חייכם ברמה המנטלית היפטרו מחפצים המצויים מעל לראש, בבוידעם. 
* אם אינכם מסוגלים להשתחרר מדפוסי העבר, להיפטר מבן-זוג לא מתאים, להתחבר ליצירתיות שלכם – היפטרו מחפצים מיותרים המצויים במרתף. 
* אם אתם חווים לחץ בעבודה, חוסר ריכוז או מתעצבנים בקלות – היפטרו מניירות מיותרים, ממסמכים ישנים ומחומר מקצועי שאגרתם כי "אולי תקראו בעתיד". 
* עסקאות חדשות לא מגיעות לשולחנכם? שלמו חשבונות שטרם שילמתם. סיימו פרויקטים שהתחלתם ומחקו קבצים ומיילים שכבר קראתם.