סדר בחדר ילדים

46483-מעודכןהכתבה הופיעה בעיתון "מעריב" ("מעריב היום")ב8.4.2003 עונת השיפוצים הסידורים וסיוד הבית שלקראת הפסח היא הזדמנות לחדש גם את חדר הילדים. הילדים שלנו חשובים לנו עמוק אל תוך חדרי ליבם ( דרך חדרם הפיזי) נוכל לתמוך בהם אף יותר. תורת הפנג שואי מסבירה כיצד. כתבה:דליה מזורי

www.nrg.co.il/online/archive/ART/461/625.html     
איך אפשר לגרום לזרימה נכונה של אנרגיה בחדרי ילדים, כדי שהילד ירגיש בו טוב? תורת ה"פנג שואי" מביאה פתרונות פשוטים לארגון נכון של חדר הילדים. 

כדי למנוע בעיות בריאות ובעיות רגשיות ונפשיות, ולתת לילד מרחב תומך והרמוני לחיים של סיפוק והגשמה. 

שרונה פומס, יועצת מוסמכת ב"פנג שואי" מקיימת סדנאות בנושא ברשת המרכזים לרפואה משלימה של שירותי בריאות כללית, הנערכות עם עונת השיפוצים, הסידורים והסיוד שלקראת הפסח. 
לדבריה, יש בחדר דברים שאנו לא יכולים לראת או לחוש, שהם בעלי השפעה קריטית על התפתחות הילד. "במקום בו הדבר הבטוח היחיד הוא חוסר הביטחון וחוסר וודאות, חשוב ליצור סדר פנימי ולשלוט על איכות החיים" היא אומרת. ה"פנג שואי" היא דרך נהדרת ליצור תמיכה, ביטחון ,בריאות ושלווה בחיי ילדינו". 
ה"פנג שואי" תורה סינית עתיקה, מציבה במרכז את אנרגיית החיים, הצ'י ,ומציעה דרכים לתקן את ההשפעות האנרגטיות השליליות ולחזק את החיוביות. תורת ה"פנג שואי" בודקת את סוג האנרגיה בחדר על פי מרחב וזמן, בדומה לתורת האסטרולוגיה. 
יש חדרים שעל פי מצב הכוכבים מכילים אנרגיה של מחלות קשות או חרדות , יש חדר שיכול לגרום לבעיות אוזניים ולחיכוכים, ולעומת זאת ,יש חדר מצוין ללימודים ולרומנטיקה. 
לצערינו, חדרי הילדים כיום קטנים וצפופים. כך בונים הקבלנים, ועל זה אין לנו השפעה. אבל על עיצוב החדר אפשר בהחלט להשפיע. כדאי לבדוק האם נכנסת בכלל אנרגיה לחדר, מהו אופן זרימתה ומה איכותה, האם היא נשארת בחדר או בורחת החוצה (ומשאירה את הילד שם לא כוחות) והיכן ממוקם חדר הילדים ביחס לחדרים אחרים בבית(הדבר משפיע על היחסים בין בני הבית). 
לפי תאריך הלידה של הילד ניתן לבדוק מהו המיקום הטוב ביותר למיטתו כדי להביא לשינה סדירה ואיכותית, ומהו המיקום הטוב לשולחן העבודה שלו כדי להביא את הילד למיצוי הפוטנציאל היצירתי והלימודי למיצוי הפוטנציאל היצירתי והלימודי שלו. 
צבעים, חומרים, עיצוב וריהוט- לכל אלה השפעה מכריעה על הילד. 
לזרימת האנרגיה בחדר יש השפעה על איזון וחוסר איזוןבגוף הילד. כאשר קיים חוסר איזון בגוף יש לעצב את החדר כך שיתמוך בילד ויאזן אותו. אם לילד יש , למשל, עודף של יסוד האש בגוף, שמביא לחוסר שקט, אימפולסיביות וחוסר ריכוז, עיצוב החדר עם יסוד אדמה המרגיע יעניק לילד נוחות ושלווה. 

יועצת ה"פנג שואי" נותנת כמה טיפים כיצד לעצב את החדר מחדש כדי שיהיה אופטימלי להתפתחות נכונה: 
1. חשוב שדלת הכניסה לחדר לא תהיה בקו ישר מול החלון, כדי למנוע "בריחת" אנרגיה. 
2. מומלץ לא למקם חדר של ילד מול דלת שירותים או מול מדרגות. 
3. חשוב ליצור מרחב מזמין בכניסה לחדר, שאינו חסום ע'י ארון, שידה או פריט אחר, במרחק של כמטר מהדלת. 
4. אין למקם את מיטת הילד בקו ישר מול הדלת (ובכל זאת מיקום מומלץ הוא כזה שבו הילד רואה היטיב את דלת הכניסה לחדר). 
5. חשוב שראש המיטה ייתמך ע'י קיר ולא יהיה מתחת לחלון. 
6. אסור שהילד יישן או יעבוד מול פינות חדות של רהיטים או קירות (העלולים לפגוע בבריאותו)כך אסור, למקם מדפים או ספריה מעל ראש הילד. 
7. מיטת קומתיים אינה מומלצת. היא יוצרת 'לחץ' על ראש הישן במיטה התחתונה ומביאה ליחסים של תלות ושליטה בין הילדים. 
8. יש להפריד בין חדר ילדים שנועד לשינה לבין חדר ילדים שנועד לפעילות. אם אפשר,מומלץ ליצור הפרדה לשני חדרים נפרדים או בחדר עצמו. כדאי לדאוג לפינת שינה שקטה באזור הקיר ולפינת משחקים באזור החלון. 
9. באלגן, ועומס יתר מפריעים לשינה רגועה ולבריאות תקינה. כך גם משחקים או צעצועים שבורים. 
10. יש ליצור תאורה נעימה ,שאינה מסנוורת. 
11. אם יש יותר מילד בחדר ,כדאי ליצור פינה אישית לכל ילד בחדר ע'י שידה או שולחן.כמו כן חשוב מיקום מיטות הילדים בחדר כדי ליצור ביניהם הרמוניה. 
12. לצבעים בחדר ילדים השפעה חזקה על מצב הרוח של הילד ותפקודו. צהוב בוהק, כתום ואדום מעוררים את הילד לפעילות. ורוד ,סגול ואפרסק יוצרים פינה רגועה לשינה ושותפות טובה עם ילדים אחרים. ירוק וטורקיז נפלאים לצמיחה ולהתפתחות. ילד שקט, ביישן ומופנם מומלץ להקיף בצבעים חזקים. לילד פתוח, ומוחצן צריך לתת צבעים רגועים יותר. 
13. אין להכניס מחשב או טלוויזיה לחדר. הקרינה אלקטרומגנטית היוצאת מהם מחלישה את המערכת החיסונית. אם אין ברירה להוציא את התקע בלילה. 

שרונה פומס מסכמת, כי עיצוב החדר הוא בעל חשיבות רבה בשל הרגישות הרבה של הילדים לאנרגיות. ככל שהם גדלים נוצרת חסימה בהקשבה שלהם לעצמם ,לסביבה ולאינטואיציות שלהם. 
התייעצות עם ילדים קטנים לגבי עיצוב החדר ובחירת הצבעים נותנת מענה מצוין להרגשתם הטובה.