נדודים ופנג שואי

לאחרונה צפיתי בסרט "ארץ נוודים", שעסק בין היתר בבית, בהיעדר בית ובעיקר באיך אנשים לוקחים איתם את חסרונו ואת משקלו של הבית  לכל מקום שהם הולכים.

אלמנה בשם פרן נושאת איתה משא מכביד של  זיכרונות העבר לכל מקום תוך כדי תנועה, גם כשהיא מתניידת בקרוואן, מתמזגת עם הטבע ולא מסכימה להיסגר בכלוב של קירות.

הכלוב נמצא  בזיכרונות החיים בתוכה, שלא מאפשרים לה באמת ליהנות ולהיפתח. החופש הבא לידי ביטוי בעזיבת מקום עבודה ובית, מטלות ומחויבויות, שרבים מתקשים לעשות,  יחד עם ביקור במרחבי הטבע המדהימים של אמריקה מתגלה כאשליה.

לאנרגיה של זיכרונות יש משקל כבד

 

בנוסף הסרט מאפשר לנו להיזכר ביכולת להסתדר בכל מקום שנבחר להיות בו. אנשים נדיבים  במפגשים ספונטניים, שהיקום מזמן, לא משאירים אף אחד באמת לבד או רעב אלא אם הוא בוחר בזה.

 

פרן השיבה למי ששאלה אותה "אם היא הומלסית?"  ש"היא לא חסרת בית היא פשוט לא גרה בבית" אך היא למעשה לוקחת אותו איתה לכל מקום.

יש בסרט קטע סימבולי  בו אוסף צלחות שהיא קיבלה מזכרת מאבא שלה, שהייתה מאוד קשורה אליהן מתנפצות לפתע ואיך היא יושבת להדביק את החתיכות הקטנות, ממאנת להיפרד ולשחרר.

 

הסרט הזה חובר למה שקורה  בזמן האחרון ויתפוס מקום יותר ויותר

 

הרס ובניה

 

כל כך הרבה הרס ובניה חדשה, עזיבת בתים, חיפוש אחר בתים חדשים להשכרה ולרכישה, קומות חדשות הנבנות מעל בתים מתחדשים אם במסגרת תמ'א או התחדשות עירונית משקפים את דינמיקת השינויים שהאנושות חווה בכל מקום ובאופן אישי..

בשנה וחצי האחרונות גם באזור מגורי הרסו, חידשו ובנו  סביבי, מאחורי, מלפני ומעלי. כך גם אני עשיתי וממש עכשיו אני שומעת את רעש הבניה  מצד בית השכן לשמאלי, שבחר גם הוא לחדש את ביתו בן 50 שנה ויותר.

בזמן שהיינו בבתים בשנת הקורונה החלו גם בחידוש הכבישים, הרחובות , גישה לרוכבי אופניים, לרכבת הקלה ולקלות הסימבולית המתלווה לזה.

ואם זה לא קורה מתוך יוזמה אז מגיעות רקטות או רעידות אדמה  להרוס כדי להיבנות ולהתנקות.

כמה יופי יש בדינמיקה המבקשת להרוס את הישן ולבנות מחדש

באופן מעניין אני יכולה לראות איך אנשים כמהים לחדש אך בפועל הם מוכנים לשנות רק קצת, שיהיה מעט יותר נוח.

השינוי הגדול שהם מוכנים לעשות זה לעבור לבית אחר. אך כשהם הולכים עם אותם זיכרונות, אותן תלונות ודאגות ומאבקים חוץ מהכתובת החדשה הרבה לא באמת משתנה אנרגטית.

בסופו של דבר גם פרן מהסרט מזכירה את המשא של הזיכרונות ושבה לאותו מקום עבודה כדי לחלץ את עצמה שוב מהסכמים, חובות ובעיות כלכליות..

הבתים לוחשים ליועצי פנג שואי, מבלי שאנשים יאמרו מילה, כיצד איך ומתי הקירות חווים וסופגים את האנרגיה של דיירי הבית.

ומוכיחים שוב ושוב,  שהדפוס האנושי המהדהד לבתים  משתנה מעט אם בכלל.

כך למשל, לאחרונה בתמיכת הפנג שואי אני מסייעת למשפחה, שהתגוררה בשנים האחרונות בדירה הממוקמת בבניין חדש, שהתגלו בה עובש, נזילות ורמת לחות גבוהה, למצוא בית בריא ויהי מה. אך  דווקא אז בתים לא בריאים מכל הסוגים לא מפסיקים לפגוש את דיירי הבית בחיפוש המייגע.

הם הספיקו לפגוש דירות של אנשים שזה עתה נפטרו או חלו,  בתים חשוכים, בתים חסומים, בתים שאזור הבריאות שלהם חסר באופן כללי או לא תומך בריפוי בעלי הבית באופן אישי  ובתים שהאנרגיה בהם לא זורמת בנינוחות בכל מיני רמות. אלה באים שוב ושוב  לפיתחה של אותה משפחה, שבסך הכל ביקשה לקבל תמיכה לבעיות הבריאות שלה.  

תעצרו רגע ותשאלו- מה תסכימו לשחרר, לנקות, לחדש, לשנות?
האם תרצו שינוי אמיתי או מעט יותר נוח?   

הבית יתמוך בכל מה שתאפשרו לעצמיכם לחוות