מי בעל הבית ?

לאחרונה הייתי ביעוץ פנג שואי באחד המושבים בצפון הארץ, לשאלתי מדוע היה חשוב ללקוחה להזמין את  הייעוץ היא השיבה שהיא מאוד מאמינה בפנג שואי ולכן גם הקפידה לפני מספר שנים  לקחת אדריכלית שתבנה את הבית על פי השיטה. היא ביקשה לדעת אם הבית אכן "מעוצב" בסדר, כיצד לצאת מתקיעות שהיא חשה לאחרונה  והעלתה שאלות רבות שביקשה עליהן תשובה, כגון :

האם הסלון ממוקם במקום טוב עם צבעים נכונים? איזה תמונה לתלות, היכן? איזה חומר צורה של מראה למקם בשירותי אורחים, מאיזה חומר צריכה  להיות עשויה המיטה הזוגית  האם היא צריכה משען לראש ואם כן איזה,  צבע צורה וחומר של ריהוט הגן, אם טוב והיכן  לשים אורגן בחדר של הילד,  מה עושים כשיש חלון מול חלון, דלת מול דלת, איזה צמחים לשתול בגינה והיכן, האם מותר לשים פרחים בכניסה לבית ואם כן באיזה צבעים,  האם לשים מראה מחוץ לדלת, מה עושים עם עליית הגג מאחסנת חפצים, עד כמה בעייתי שיש נעליים בארון חדר השינה ומה קורה אם חפצים מאוחסנים מתחת למיטה של הילדה, האם חייבים לשים שער בכניסה ועוד ועוד  ..וכן היא מקפידה כל הזמן לסגור את מכסה האסלה!

אלה היו מקצת מהשאלות וזה הזכיר לי את תקופת הרטרו פנג שואי של סוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים כשאנשים לא ידעו מה זה פנג שואי ואינסוף מאמרים שעסקו, מתוך בורות, בחשיבותם של חפצים הקשורים או לא קשורים לפנג שואי, למיקום שלהם בבית ופסקו באופן נחרץ מה מותר מה אסור או מסוכן. זכור לי לפני מספר שנים כשהצגתי ב"גני התערוכה": גיליתי תחום עיצוב חדש  ויצירתי, יש לומר, שעסק בעיצוב פנג שואי לשולחן השבת ותמהתי מה תהיה תגובתם של המסטרים הסינים לנושא הזה.

זה היה מזמן ,חייכתי לעצמי כשגיליתי כמה הפנג שואי השתנה מאז..או אני

"אך מה אם נסתכל על הסביבה ונראה שהבית שלך ממוקם במקום נהדר?" השבתי ללקוחה שעה שעניתי על רוב השאלות כלא חשובות בהיבט הפנג שואי .

דבר ראשון, לפני כל הנוסחאות, ליוויתי את בעלת הבית החוצה והראיתי לה כמה נהדרת התמיכה שהבית שלה מקבל מהסביבה שלו. דווקא בגלל שהבית פינתי ונדרשת מקצועיות לאבחן בית כזה, נראה איך הכל בסדר: הכבישים, הטופוגרפיה ,המיקום של המבנים אחד ביחס לשני וכמה הזדמנויות הבית מקבל וזה עוד לפני השפעות הזמן והתכנון הפנימי. הצ'י שמגיע מבחוץ כבר טוב וזו נקודת פתיחה חשובה מאין כמוה כשמבינים מה זה באמת פנג שואי.

פנג שואי מקצועי המכיר בחשיבות זרימה של אנרגיה עוסק בזרימה רחבה, גבוהה ועמוקה של צ'י, בפשטות, בקלות ובתמיכה שהבית מקבל.

יש כל כך הרבה מידע דרמטי ולא רלבנטי והיום יותר מאי פעם נסייע להשיב לבית אהבה ומתוך זה לבעלת הבית ולהזכיר שהבעלות על הבית בידיה, לבחירתה.

האם נרצה "מטפל" שיגיד לנו כמה אנחנו חולים ולא בסדר או "מטפל" שיראה כיצד הוא יכול להוציא החוצה את כל מה שכן בסדר ושזה חשוב מכל? האם ניתן לבית כזה, לחפציו או לעיצובו  כוח שישאיר פחדים אצל דייריו?  או נתחיל לראות שהכל כבר בסדר שעה שנראה את התמונה בשלמותה, את כל מערכות היחסים ואת כל ההזדמנויות  וניתן ללקוח  להרגיש כל כך טוב שהוא יאהב את הבית ואת עצמו אפילו יותר?

כמה הקפידה בעלת הבית ועמדה על כך שהבית יקבל יעוץ פנג שואי מקצועי בעת תכנון בית חלומותיה אך לא זאת שהבית לא קיבל התייחסות פנג שואי לשינויים של זמן לא הייתה בו גם התייחסות בסיסית לזרימת הצ'י.

זרימת הצ'י בתוך הבית לא זרמה בקלילות. יש בתים מתאמצים והבית הזה התאמץ, לא היה לו קל לנשום. האזורים החשובים על פי עקרונות הפנג שואי נעדרו או נחסמו.  מרכז הבית ואזור השפע היה לכודים  בתוך הממ"ד, אף אחד לא ישן לכיוון שתומך בו, הפתחים לא בסנכרון זה לזה, והילד שזקוק להכי הרבה עזרה ישן בחדר מאתגר.

בנוסף מיד לאחר שעברו לבית הבעל הפך סיעודי..מדוע? הרבה סיבות!  הבית יכול להשתקף בזה, אך  זה כמובן  לא רק בגלל הבית  שאינו תומך בבריאות או  בגלל החדר שאינו תומך בבעל הבית שישן בו. אך מה זה משנה עכשיו והיום אם אפשר לא להסתכל על מה שלא עובד, להביא קלות, לשדרג את החדר ולתמוך ככל האפשר?
עדיין הבית חי ובריא, הזדמנויות מגיעות לפי מה שמתאים ואפשרי והכל בסדר!  

כשאני מגיעה לבית אני מתייחסת אליו כהתרחבות והשתקפות של בעל הבית.

הקפדתי לא לשפוט את הבית, לא לשפוט את האדריכלית שבנתה  אותו כפי שהיא בנתה אותו ולהסביר לבעלת הבית שזה התאים למקום שהיא הייתה בו באותו זמן וזה מה שקרה!

במקום שבו בעלת הבית מבקשת  להתעורר ולקבל עוד עבור עצמה נגלה שגם לבית יש הרבה יתרונות נהדרים שנוכל להשתמש בהם.

לא רק שנאהב  את הבית ונוציא ממנו את המיטב, היגיע גם הזמן שנצא לחופש שעה שיפסק העיסוק המיותר בפרטים הקטנים  ובפרפקציוניזם שאין בו אהבה. האם איסורים וחוקים הביאו אושר?

הוצאתי את הלקוחה לחופש! התאהבנו בבית וראינו שהכל בסדר: האור, הסביבה, התחושה ועוד שינויים שאפשריים וזמינים בבית ובחדר שינה ושהיא לא סתם הזמינה אותי עכשיו כשהיא עומדת לקראת שינוי גדול ויציאה לחופש באופן אישי גם לפי המפה האסטרולוגית שלה.

פנג שואי זה לא הכל ! הוא לא גורם לכל הבעיות שיש לאנשים בבתים שלהם, למזלנו,  הוא גם לא הסיבה לשפע או להצלחה! פנג שואי משתקף ומשקף את המקום שבעל הבית נמצא בו.  מתחת לשכבות של "חוקים" בפנג שואי שבאו להגן ולתמוך בבני הבית , מסתתרת אהבה אם מוכנים ומאפשרים.

החשוב מכל לזכור מי הוא בעל הבית.