גוף בריא בבית בריא

535708-gdfמתוך אורז- העיתון הישראלי לרפואה סינית-גליון סתיו 2011
בדומה לרפואה הסינית ,תורת הפנג שואי הינה דרך חיים.בשתיהן נעשה שימוש בשפת המטאפיסקה הסינית.אבחון בתים דומה לאבחון אנשים.כך,אנו נדרשים לחקירה ולהתבוננות מערכתית בשילוב הבנה,ידע ונסיון כדי לנסות לרפא בתים ואנשים.
התבוננות מעין זו,כאשר היא מיושמת בחיינו האישיים,מקדמת צמיחה אישית ורוחנית .מטרת המאמר הנה לחשוף הקשרים משותפים בין הפנג שוואי לרפואה הסינית וביטויים במבנה הבית ובאדם
כתבה :שרונה פומס

 

ארבע שיטות האבחון:

אחת מתפישות האבחון ברפואה הסינית הנה 
"ארבע שיטות האבחון " זוהי מתודולוגיה לפיה המטפל אוסף מידע על המטופל וממנו בכדי להגיע לאבחון. שיטה זו ישימה גם לבית.

שמים וארץ נחשבים טאי גדול, הגוף נחשב טאי צי קטן. על פי חוקיות זו נוכל לכנות את המבנה טאי צי בינוני.

 
היקום המבנה הגוף האנושי

 
1. התבוננות –ברפואה הסינית מסתכלים על פניו וגופו של המטופל : המבט הלשון,גוון העיור,ביטויי צבע או טמפרטורה על פני העור,צורת הגוף,התנהגות וכדומה. בפנג שואי באופן דומה אנו מתבוננות בסביבה חיצונית בה ממוקם הבית: הטופוגרפיה,מיקום ההרים, המבנים, הכבישים ,אפיקי המים וכן נתבונן בסביבה הפיזית הפנימית: תכנון חדרי הבית,סידור הבית וכדומה.
2. הקשבה/הרחה- ברפואה הסינית מקשיבים לצלילים שמפיק המטופל דוגמת נשימה ,שיעול וכד' ומשתמשים בחוש הריח על מנת לבחון אם למטופל יש ריח יחודי. גם בפנג שואי נעשה שימוש בחושים אלו כדי לאבחן את השא צי של הבית. אם דבר מה מעורר את החושים שלנו כגון: ריח של ארגז החתול,רעש מ שדה התעופה, כביש סואן וכיוב. סימנים אלו מרמזים על הימצאותו ' של שא צ'י בבית.
3. תשאול ברפואה הסינית מתבצע על ידי המטפל תשאול מקיף של המטופל באופן דומה בבפנג שואי אנו שואלים את הלקוח אודות בעיות שחווה מאז שעבר להתגורר בבית הנבדק: איכות שינה, מצבו הרגשי,הבריאותי ,הכלכלי,מערכות היחסים ועוד כהנא וכהנא וכד'
4. חישה/מגע- – ברפואה הסינית חשים ומקשיבים לדופק כדי לדעת מה מצבו הפנימי של האורגניזם. בפנג שואי אנו נעזרים במצפן מקצועי המכונה לו פאן כדי למדוד את כיווני הבית ולקבוע את מצב הצ'י בבית. בשני המקרים אנו עושים שימוש במידע חיצוני כדי להעריך מה קורה מבפנים שלאו דווקא נראה לעין.

נזכור שקריאה של מצפן היא רק חלק מאבחון הבית. בעת האבחון אנו עושים שימוש בכל החושים.

יצירת סביבה בריאה הרמונית ומאוזנת.

על פי התפיסה ברפואה הסינית אין צורך לתקוף את החיידק או הנגיף שגרמו לזיהום או להפרעה. לחילופין נפעל ליצירת סביבה חזקה ומאוזנת בגוף כדי שהחיידק או המצב הלא רצויים יחדלו מלהתקיים. יצירת סביבה מאוזנת היא גם מטרת הפנג שואי והיא מושגת על ידי הגורמים הבאים:

• צ'י הזורם בנינוחות אל הבית וסביבתו
• בית שצורתו המבנית הרמונית,שלמה כלומר מרובעת או מלבנית כך שהנה נעדרת זוויות חדות
• איזון בסביבת המבנה בין יין וינג. כאשר מבנים,הרים,עורף הבית,סביבה שקטה ויציבה נחשבים כבעלי איכות יין ואילו כבישים,אזור הומה,מים וחזית הבית נחשבים כבעלי איכות ינג. 
• כיוונים נכונים: הכוונים בבית מטיבים באופן אישי עם בני הבית. מכאן שבתים מתאימים באופן שונה לאנשים הגרים בהם.
• זרימה טובה של צי בין החדרים השונים בבית 
• מיקום נכון של אזורים ציבוריים ואזורים פרטים בהתאמה לאכויות של יין וינג בבית ובסביבתו
• מיקום כל אחד מדיירי הבית בחדר עם אנרגיה התומכת בו באופן אישי
• איכויות הבתים משתנות עם הזמן. לפיכך הרמוניה מושגת על ידי המצאות במקום ובזמן נכון

 81903-xzczcc

גורלו של מבנה

כשם שטביעת הדי.אן.איי של אדם נקבעת ברגע העיבור,כך גורלו של מבנה נקבע עם הנחת הגג והקירות. באבחון גורלו של בית על פי התפיסה המסורתית של הפנג שואי אנו נחשפים לשיטות רבות ומגוונות קבועות ומשתנות שקצרה היריעה מלהציגן.

בבואי לאבחן בית יש בכוונתי לחשוף את הדי.אן.איי היציב ,הלא משתנה של הבית על פי שיטה מתוך הפנג שואי הקלאסי המכונה סאן יואן. זוהי שיטה עתיקה העוברת מדור לדור מזה שבעים ואחד דורות. השיטה פותחה על ידי מאסטרים של פנג שואי בזמן שושלת HAN (206 לפנהס-220 לספירה) . סאן יואן אינה מוכרת דיה במערב,אך נחשבת פופולארית במזרח ובעיקר בהונג קונג.

על פי שיטה זו מאבחנים את הצי הנכנס והיוצא מהבית אל הבית ועושים שימוש באלמנט תומך מתוך האסטרולוגיה הסינית כדי ליצור התאמה בין האדם לבית. כדי לאבחן מחלקים את הבית ל 24 אזורים,בעלי חמש עשרה מעלות כל אחד. כל אזור שכזה הינו ייצוגי ומקביל לאיבר בגוף ,לבן משפחה,כיוון ,ין ינג ולאחד מחמש התנועות.

לדוגמא כיוון צפון משלב בתוכו ייצוג של החולדה מים באזור המכונה צפון 2 וין וינג של מים בצפון 1 או 3 בהתאמה. בתוך כך מייחסים לו את יצוג הכליות,אוזנים וכד'.
בחלוקת הבית לאזורים נשים לב כי אזור בבית הנראה מוזנח,בעל זווית חדות ,חסר מבחינה מבנית או היה וממוקמים בו שירותים מחליש את איבר הגוף המיוצג בו.

535709-cdsdd
סיכום


סביבה מאוזנת תומכת בטיפול רפואי יעיל
תאורית הרפואה הסינית מתבססת על ראיית האדם כחלק מעולם הטבע ולכן חוקי הטבע חלים עליו בתוכו ומחוצה לו.לגוף האדם כוחות אנרגטים שונים ומחובתנו לשמור על האיזון בינהם,כפי שנשמר המאזן בין האנרגיות השונות בטבע.מטרת הרפואה הסינית היא לקבע ולשמר את החוזק והאיזון בכל היביטי החיים.
היגיע הזמן ליצור את החיבור בין בית ואדם ,רפואה ופנג שואי למען ריפוי הוליסטי.