בלי גאיה לא נוכל

נציג של חברת תקשורת הגיע לביתי כדי לסדר מכשיר שהתקלקל.  הוא פתח את השער ושיח השושנים שלבלב במלוא הדרו כמעט נרמס על ידו שעה, שהוא הציץ בטלפון הנייד שלו בדרכו אל  דלת הכניסה. שעתיים לאחר מכן הגיע לבקר נער צעיר ומיד כשנכנס הוא הסתכל סביב ואמר "איזו גינה יפה".. מילים של חיבור עדין ויפה כל כך.

לפני שנים, כשלמדתי פנג שואי ציטט אחד המסטרים את אחד המשפטים המנחים והחשובים שנצרתי בנושא אבחון סביבת המבנה. כשנגיע לכל מקום בנוי או לא , אמר המסטר, נסתכל עליו כאילו אין מבנים בסביבה ונשאל את השאלה:
אם הכל אפשרי,  היכן וכיצד נמקם  את הבית בהתאמה לסביבה?

השאלה הזו השיבה אותי למקור של הכל ויכולתי לחוש ולראות בעיני רוחי  איך מקום נראה כשהוא טהור, לפני שיד אדם התערבה בסביבה חופשית עם תפיסות מנטליות מוגבלות , שלא מכבדות את גאיה, לעיתים קרובות כל כך.

בראשית, לפני שהקימו מבנים על מבנים, כשמדינת ישראל רק נולדה התהלכנו במרחבים פתוחים, למשל, במונוסון שם גדלתי נהניתי משדות פורחים וכשעברתי לאילת נהניתי מחופי ים  צלולים וחופש לפני שאנשים לקחו עליהם בעלות. עם השנים צדפים שהיו פזורים על החול הנעים הוחלפו בכיסאות נוח ובקבוקי בירה ושדות של פרחים הוחלפו בבניינים של בטון.
התפתחות והתרחבות אנושית מבורכת, שלא לקחה בחשבון את הקשר הטבעי והחשוב עם הסביבה.

כשנוסעים לטייל במקומות רבים בעולם רואים כחוט השני ערים שעובר בהם נהר ובמרחק אם שמים לב רואים הרים. הטבע הבוסרי היה מקום פתוח של הרים ומים. יין וינג. יועץ פנג שואי בעת העתיקה חיפש מקומות להתיישב בהם עם החיבור הזה, שהיה חיוני להישרדות וקיום של אנשים. הסינים מדברים על הרים מגנים ותומכים –המייצגים אנרגיה יינית ועל מים- המביאים תנועה פעילות והזדמנויות- כאנרגיה יאנגית. אך מעבר לזה הקדמונים היכרו בתבונה של הטבע  וידעו שסביבה טבעית מאוזנת מקלה על אנשים להתאזן בתוכם. הם גם ידעו את מה שאנשים שכחו זה מכבר, שאנרגיה הנמצאת בהרים זו אנרגיה מקודשת האוצרת בתוכה חוכמה רבה  וקשר אל האלוהות. אנשים מרוממים את האנרגיה הינגית ושכחו את האנרגיה היינית, המתכנסת והמקודשת בעצמם ומן הסתם גם בסביבה.

מטפסים מקצועיים שזכו לחוש את ההרים מקרוב והעפילו לראשם יספרו על תחושה של התעלות אלוהית, שאי אפשר להסביר, בזמן שהם שם. ההרים נראים שקטים מבחוץ אך הם דינמיים, לוהטים מבפנים. מעטים הולכים להרים או יושבים ליד סלעים כדי לחוש את העוצמות האלוהיות ואת הידע שהם אוצרים בתוכם. מרבית האנשים מתקרבים יותר לאנרגיה הינגית, הולכים למים, למפלים, גרים ליד המים. האנרגיה הינגית פעילה בחוץ אך שקטה מבפנים ורק כשצוללים עמוק אל האוקיאנוס חווים את השלווה בתוך חוסר היציבות החיצונית.

הטבע יודע לאזן את עצמו, הוא לא צריך שילחמו למענו אלא שיירגעו איתו . הוא מבקש להזכיר לנו שאנחנו השתקפות של הטבע, והתאים בגוף שלנו הם כמו של האדמה, שבאנו ונשוב אליה. עם השנים דורות הולכים ואלה שבאים מרוב מבנים פיזיים ומנטלים  הם שוכחים  את החיבור למקור, לפשטות ולאיזון הטבעי.

לאחרונה הגעתי לייעוץ במבנה, שנבנה בתחילת שנות השישים באזור השרון. בחזית הוא נהנה משפע של לימונים הגדלים על העץ הנגיש לכל עובר אורח ובעורפו של הבניין שפע של עצים בריאים הפותחים את הלב ועומדים לפני הריסה. באותו אזור הגעתי לייעץ בבניין חדש ומרשים אך כשפתחתי את כל החלונות של הדירה המרווחת, ראיתי סביבי ים…של בניינים. 

הסינים ראו את חמשת האלמנטים הנמצאים בטבע מאזנים את הכל  כמו למשל, הצמחים המביאים חמצן, אש וחום השמש מזינה את הצמחים, המים מרווים אותם והמתכות הגדלים באדמה מסייעים לצמיחתם. חוכמה ויזואלית, שאנשים מדברים עליה ומנתחים אותה כשהם יושבים בכיסא מול הלוח אך מעטים חשים או חיים את זה.  לעיתים העשב מראה תבונה גדולה יותר מאנשים כי הוא חי ללא מאמץ , ללא זיוף ומסתכל על הדברים כפי שהם. לעיתים החרק הקטן ביותר על הצמח בעל תבונה גדולה מאדם שעה שהוא מניע את האנרגיה על הצמח. אלוהות נמצאת בכל מקום.

הסינים הקדמונים ביקשו להשיב אותנו אל המקור, לצאת לטבע ולחוות אותו כתנאי לכל לימוד ויישום מעשי כי רק כשחשים את החיבור אפשר להתחיל לבנות ולהתרחב.

כשנחבור לתודעה שלנו נחבור לגאיה ונגלה את הרמות הרב ממדיות הנסתרות בה. מעבר למה שרואים או חושבים חבויה שם אינטליגנציה עמוקה, שנרצה לגלות, שהטבע משתוקק לחשוף בפנינו אם נבחר להקשיב. מידע על מקורות מים וחשמל טבעיים, מידע על צמחי ריפוי והזנה שלא הכרנו ואין סוף משאבים טהורים, ששכחנו על קיומם.

החיבור הוא שורשי ותנאי ליציבות פנימית ולהתפתחות הנפלאה שהאנושות עוברת.

לצד הטכנולוגיה המאיצה מאי פעם יש התעוררות ושיבה אל הפשטות. אנשים מגדלים ירקות באופן טבעי ואורגני בלי לפגוע באיזון הטבעי כדי שאנשים הניזונים מהם יחושו את האיזון בתוכם.

אנשים לא צריכים לגור בטבע כדי לחוש מאוזנים וגם לא להפסיק לבנות בניינים.  
אך בעולם שהופך להיות כאוטי ולא יציב מאי פעם נדרש ליציבות פנימית המגיעה מתודעה פתוחה.

 

לאתר החדש כבר נרשמתם?