פסטיבל האביב של הסינים

images (8)בתחילת פברואר חוגגים הסינית שנת ירח חדשה. 
לעומת השנה המערבית המבוססת על משך הזמן הלוקח לכדור הארץ להקיף את השמש, השנה הסינית מבוססת על מולדי ירח. אורך הזמן בין ירח חדש לבין מולד ירח נע בין 29 ל- 30 יום. השנה מתחילה ביום הראשון של מולד הירח הראשון (או מולד הירח השני) לאחר היפוך השמש של החורף (הלילה הארוך ביותר). 

הלוח הסיני מבוסס על הקשר בין עונות השנה ומחזוריות האנרגיה. כל מחזור אנרגיה מורכב מ 60 שנים המחולקים ל"חמש שנים גדולות" . כל אחת מהן הינה בת 12 שנים ומאופיינת על ידי בעל חיים. סך הכל יש 12 בעלי חיים. שנת 2004 היא שנת הקוף. 

הסינים בחרו לפצוח בחגיגה הגדולה דווקא בחודש הקר של השנה המביא אנרגיה יינית מתכנסת פנימה של חורף וחשיכה….לקראת הפריצה היאנגית הגדולה. 

כמו בסמל היין והיאנג מאמינים הסינים שדווקא בשיאה של תקופה יינית תתחיל להתחדש עליהם שנה טובה. השנה הסינית אף נקראת "פסטיבל האביב". 
הפסטיבל נועד להבטיח שהאדמה תצמיח יבול גם בשנה הבאה. 

ראש השנה הסיני מכונה "גואו ניאן" על שם מפלצת בשם ניאן שנהגה לבלוע אנשים חיים מידי לילה בחצות. על פי המסורת חכם סיני היציע לאנשים לצבוע את ביתם באדום ולהעיף זיקוקים כדי להפחיד את המפלצת. מאז בצורה מסורתית חוגגים מידי שנה את ראש השנה בזיקוקין, פנסים וסמלים הצבועים אדום, כדי לסמל עוצמה, הצלחה ומזל טוב. (שמתם לב כמה אדום יש במסעדות הסיניות?). 

בערב ראש השנה הסינים נוהגים לא לישון כל הלילה או לישון ולהתעורר בחצות כדי לוודא שהמפלצת לא חזרה. בנוסף, בדיוק בחצות בכל העסקים והבתים פותחים את כל החלונות והדלתות לרווחה כדי לתת לאנרגיות השליליות, (בינהם למפלצת-בצורה מטפורית) לצאת החוצה ולאפשר לאנרגיות החיוביות של השנה החדשה להיכנס פנימה. 

ההכנות לחג נעשות כשבועיים קודם. עסקים רבים נסגרים לשלושה ימים ,אך יש עדיין עסקים רבים הסוגרים את עסקיהם לשבועיים, כפעם. 
במהלך השבועיים כל יום מוקדש לארגון אזור אחר בבית. שלושת הימים האחרונים מוקדשים לניקוי יסודי. עם כניסת החג אין מנקים את הבית כדי , חלילה ,לא להוציא את האנרגיה הטובה החוצה, בלית ברירה מטאטאים רק את הפירורים ומרכזים אותם בפינות החדר עד צאת החג, חמישה ימים לאחר תחילתו. 
השנה ריכוז הפירורים נעשה בפינה הצפון צפון מזרחית , המבורכת פחות. 

כביום כיפור מבקשים סליחה זה מזה ומברכים "מי ייתן ותיתעשר השנה" (GONG XI FA CHAI ) הסינים מאמינים שהיום הראשון של השנה קובע איך תיראה השנה כולה. לכן הם מרבים לפגוש אנשים אהובים, לחלק באותו יום דברי מתיקה, מתנות, ריהוט חדש ובגדים חדשים לילדים כדי שחלילה לא יכעסו או יכעיסו ודואגים לקשט את הבית בפנסים אדומים וברכות. 
כמו בראש השנה הנוצרי או היהודי (מעניין מי לקח ממי) נפגשים למפגש משפחתי בסעודת החג המאופיינת ב: מאכלים מיוחדים כתרנגול שלם (כולל הראש) המייצג שלמות או דג המסמל שפע. אוכלים פירות מסוכרים בצבעים שונים בעלי משמעות :לימון מסוכר, למשל, מסמל צמיחה ובריאות, בוטנים אריכות ימים וכד'. 
אותו ערב אף מוקדש לתפילות לאל השפע כאשר הפנים מופנים לכיוון דרום מזרח. 

חמשת הימים הראשונים של השנה מאופיינים באנרגיה מאוד יאנגית . כאשר כל יום מוקדש לפעילות אחרת: יום ראשון מבקרים הילדים את ההורים ,ביום שני הגיסות את החמים וכד'. מביאים מתנות זה לזה, מקשטים את הבית בפרחים (נרקיסים, חרציות, עלי השזיף וכד') ובתאורה חזקה כדי ליצור צבעוניות ושמחה בצד מוסיקה, שירה וריקודים. 

חגיגות ראש השנה הסינית הם תלויי תרבות ואין בינם לבין הפנג שואי שום קשר. 
אנחנו זכינו לקבל מהסינים ,בין היתר, את הידע על השינויים האנרגטיים ביקום ואת המאפיינים האנרגטיים של החיות כדי לקבל עוד מידע על עצמנו. 
למרות ש…אף פעם לא מזיק להתחיל לארגן ,לסדר ולטהר את המרחב. 
אתם מוזמנים כל שנה, מספר פעמים בשנה וכל יום לפתוח דף חדש.