פנג שואי עם פפריקה

פנג שואי עם פפריקהבסופשבוע משפחתי בעיר בודפשט שבהונגריה שוב נזכרתי להצטייד ב…משקפי פנג שואי. (2004)

מטיילת להנאתי בינות לסמטאות העתיקות,המבנים המרשימים של ההיסטוריה למרגלות הדנובה, נהנית מעוגת הקרם שניט של המעדנייה הטובה בעיר, גלידת הערמונים ובלינצ'ס הוניל (לצמחונית בבודפשט נותר אלא ליהנות מהמתוקים) , מהארכיטקטורה ומופתעת מרגע לרגע יותר ויותר … 

הגעתי ללא צפיות והופתעתי מיופייה הקסום של העיר המציגה את יבשת ארופה בזעיר אנפין בצביון הרוסי, הטורקי, בנינוח הצרפתי ,הגרמני ,הצכי והיווני. תערובת של חדש מול ישן, מזרח מול מערב, פחד ואיפוק באופנה ובאנשים מול שחרור וחופש. 

בטיילי בינות לחנויות העיר (איך לא?) גיליתי לשמחתי ספרי פנג שואי בהונגרית המתנוססים בגאווה כמעט על כל חלון ראווה בבדיקה מעמיקה יותר גם הסתבר לי שסדנת פנג שואי של אחד המסטרים המוכרים בנושא הייתה באותו השבוע שהייתי בעיר. 

נקודת החוזק של העיר מהיבט הפנג שואי בנהר הדנובה החוצה את העיר בנוסף למקורות המים והמעיינות החמים התת קרקעיים בהם התברכה. 
הנהר מחלק את העיר לשני חלקים : בודה ופשט. בודה – אזור הררי מציג את אחד העקרונות הבסיסיים החשובים בפנג שואי . הרים התומכים בעורף המבנים מונעים מהרוחות לפוגג את הצ'י ומאפשרים לו להישאר במי הנהר המצויים בחזית המבנה. היין והינג המצויים בהרמוניה מאפשרים לבתים לקבל את הצ'י המיטיב. אזור זה לא במקרה הוא האזור בו גרים עשירי העיר. 
האזור השטוח,נטול ההרים, נמצא בעיר פשט- אזור העסקים הינגי והתוסס של העיר עשיר במסעדות, חנויות ובתי קפה. שני האזורים נהנים ממיקומו של הנהר. האחד ינגי טוב לעסקים והשני משלב יין וינג מצויין למגורים. 

הדנובה או דרכם של המים. 

בטיול מאורגן קצר להיכרות עם העיר הכיר לנו המדריך הישראלי את מרכזי הנדל'ן שנקנו על ידי ישראלים (בעלי חושים עסקיים חדים) במחירי מציאה : מלונות, מאפיות, בתים, עסקים ,נסיעות, מרכזי נד'לן ועוד שמחירם מרקיע שחקים מיום ליום. 
יולי עופר, למשל, השכיל לקנות מבנה מדהים היושב באחד המקומות הטובים ביותר על גדות הדנובה . המבנה ששימש לאורך שנים רבות את המשטרה ההונגרית הפך להיות "מלון מרידיאן" המפואר. בתמורה למבנה בנה עופר לשוטרים מבנה רב קומות חדש ומודרני . שמועה אומרת שהשוטרים מצטערים על העסקה ומרגישים לא נוח במבנה החדש. 
לא ברור כמה שנים יישאר המבנה החדש אך המבנה הישן בזכות מיקומו ימשיך לזכות ללא ספק לחיים ארוכים. 

בחזית הגשר הפעיל מעל הדנובה מוצב לו כלב שמירה (דומה לפו דוגס-סמל תרבותי להגנה אצל הסיני) אחד בכניסה והאחר ביציאה. 

אחד המקומות המרגשים ,והמעניינים שכל תייר המגיע לעיר "חייב" לראות בהגיעו לעיר הוא בית הכנסת היהודי הגדול באירופה ,השני בגודלו בעולם. מיקומו מעולה- בחזית כביש ועל צומת של כביש המאפשר מבואה טובה להצטברות של צ'י. אכן הוא הצליח לשרוד מלחמות עקובות דם מאז 1858 אז נבנה לראשונה. 
המבואה המבורכת בסמוך לבית הכנסת 

המבנה שנבנה על ידי אדריכל גרמני נוצרי משלב בחיצוניותו אלמנטים של כנסייה יחד עם מסגד בצריחים המעוגלים המחזקים את יסוד האש של המבנה המלבני. במלחמת העולם השנייה הנאצים התאהבו במקום והפכו אותו למפקדה שלהם. יומיים לפני שעמדו לפוצץ את המקום נכנסו הרוסים במפתיע והצילו את המקום ששופץ ושוחזר ב1989 בעלות של 10 מליון דולר.נס או פנג שואי? 

בית הכנסת היהודי 

בבית הכנסת 3000 מקומות ישיבה ובימים יפים של תפילות עומדים כ 7000 איש בחלל העוצמתי והאנרגטי הזה המפריד בין גברים ונשים ונהנה מצלילי עוגב המתנגנים על ידי גוי של שבת. 
חלל המבנה הנישא גבוה בצורתו המעוגלת מאפשר הד מיוחד במקום וקרבה אל השמיים ביסוד המתכת. 

פנים הכנסייה 

למרות שאסור להקים על פי הדת בית כנסת ליד בית קברות . בצד הימני הייני של בית הכנסת קבר אחים גדול של אלפי יהודים.מיקום בית הקברות לא פוגע במבנה הנהנה מאנרגיה ינגית חזקה מצד החזית . אם כבר בית קברות עדיף בצד ימין של המבנה. 

קבר אחים 

בכלל לא ידעתי שאסתי לאודר (אימפריה של קוסמטיקה)נולדה וגרה ממש מול בית הכנסת, (הקזינו הגדול בעיר שייך לבנה) ובעיקר הופתעתי לשמוע שחוזה המדינה הרצל גם נולד שם. 

אחד הטיולים היפים היו לכפר אסטרגום הנושק לגבול יוגוסלביה. 
העיר מרוחקת כ70 קמ' מבודפשט ומשמשת מרכז דתי נוצרי חשוב בקתדרה הגדולה ביותר במדינה. ביום ראשון נקלענו לתפילה רבת משתתפים שנוהלה על ידי מספר כמרים. בזמן התפילה נעשה בו תהליך של טיהור עם קטורת של מור ולבונה כמו בבית המקדש. 

הכמרים בטקס התפילה והטיהור

באותו הכפר מדהים לראות איך בתי העשירים מוקמו למרגלות ההרים אל מול חזית פתוחה וזורמת של מים. הכפר זכה להיות לאורך כל השנים המקום המועדף על האצולה שביקשה ליהנות ולהירגע בו. 

בתי הכפר העשיר למרגלות ההרים מול המים 

עקרונות הצורה בבניה מוצלחת מוכיחות כל פעם מחדש שהאבות הקדמונים הכירו והחשיבו את החוקיות של הטבע חוקיות זו היא בינלאומית. 
אזורים הבנויים נכון מתוך חשיבה קדימה לטווח הארוך מיטיבים בעיקר עם הדורות הבאים. היום קוראים לזה פנג שואי.